יתרונות הטיפול הקבוצתי

חלק מהאנשים שפונים אליי מביעים חשש מהמסגרת הקבוצתית. החשש הוא תערובת של פחד מחשיפה בנוכחות אנשים זרים ופקפוק ביכולתם לעמוד על "במת" הפסיכודרמה.
בעניין הפחד מחשיפה אספר כי חברי כל קבוצת פסיכודרמה בהנחייתי מתחייבים לקיים חוזה שלפיו הם נוהגים בכבוד זה לזה ושומרים בסוד את כל מה שנאמר בחדר. העולם קטן וישראל עוד יותר, ועל כן דיסקרטיות היא ערך ראשון במעלה. הסודיות מבטיחה שיתוף פעולה וחשיפה, ואילו החוזה מחזק את תחושת השייכות והמחויבות של חברי הקבוצה אליה.
מלבד החוזה, האינטימיות הגבוהה שנוצרת בקבוצה מסייעת באופן טבעי לרקום בקבוצה אווירה בטוחה, ואמון שנבנה בהדרגתיות.
ומה לגבי הפחד "לשחק" ו"להציג"? החשש טבעי והגיוני אולם מתפוגג בדרך כלל אחרי מפגש אחד לכל היותר, בתמיכתה של הקבוצה.

מה יש בה, בקבוצה, שמשמש מצע נוח כל כך ללמידה ולהנעת שינויים בחיים? מדוע הפסיכודרמה היא טיפול קבוצתי והיכן טמון הכוח שלו? על שאלות אלו אנסה לענות כאן.

הקבוצה מלמדת אותנו דרכים יצירתיות לתקשורת עם הסובבים אותנו, ליציאה מעימותים וליישובם. הקבוצה מציעה לנו הזדמנות להתנסות "על רטוב" – בפסיכודרמה מפסיקים "לדבר על" ו"עושים את". תוך כדי עשייה לומדים להתבונן בחברי הקבוצה, להזדהות עמם ולהגיב בדרכים חדשות, כאלו שלא ידענו בעבר.
במסגרת טיפול קבוצתי באמצעות הפסיכודרמה אנו משתחררים מדפוסי התנהגות של שנים, לומדים להקשיב, לספר שנפגענו ולסלוח. אנו לומדים לגשת אל הזולת ממקום פחות שיפוטי ויותר מזדהה.

הקבוצה מייצגת את העולם שמחוץ לחדר ומאפשרת לנו להבין, דרך בחינת האינטראקציה שלנו עם חברי הקבוצה, את האינטראקציה שלנו עם הדמויות בעולמנו.
הדרך שבה נפתור עימות מסוים בתוך הקבוצה יכולה להיות הדרך שבה נבחר ליישב עימות דומה בחיינו הפרטיים. הקבוצה מספקת לנו שלל של דוגמאות להתמודדותם של אחרים עם מצבים שבהם אנו נתקלים בעצמנו. הדרך שבה בוחרים ללכת אחרים יכולה למצוא חן בעיננו ולשמש לנו כדוגמה בעתיד.

אין איש מאיתנו שאינו לובש שלל "כובעים" שעוטה עליו הסביבה או שהוא בוחר לחבוש בעצמו. יש בינינו "אמהות", "אחים", "ילדים", וגם "ציניקנים", "רציניים", "נשים", "אנשי קריירה" והיד עוד נטויה.
קבוצת הפסיכודרמה, שחילוף התפקידים הוא הלחם והחמאה שלה, מאפשרת לכל אחד להתנסות בחבישת כובע אחר, שונה, כובע שלא חבש מעולם ולבדוק איך הוא מרגיש בו: "ציניקן" יכול להפוך ל"רגיש", ילד דחוי ל"מקובל", בחורה שבן זוגה נפרד ממנה יכולה להיכנס לנעליו, אם יכולה ללבוש את כובע בנה.
מלבד החוויה המתקנת שיכול אדם לחוות דרך חילוף התפקידים, הוא חווה מצבים רבים דרך עיניו של האחר וכך גדלה ומתפתחת יכולת ההזדהות שלו עם הסביבה. ככל שאנו מזדהים ומבינים טוב יותר את התנהגות האחר אנו חווים את העולם כמקום נוח יותר ואת המציאות כנעימה יותר.

ודבר אחרון – בכל אחד מאיתנו חבוי ילד יצירתי נטול עכבות, כזה שלא חושש ממה שיגידו עליו ופועל בספונטניות מוחלטת. כל שעלינו לעשות הוא לגשת אליו. הקבוצה מסייעת לנו לעורר את היצירתיות שאולי כהתה עם השנים. ברגע שנמצא אותה, אין גבול להנאה שנוכל להפיק ממנה.

שירותים