טיפול רגשי לילדים באמצעות פסיכודרמה

טיפול רגשי הוא שם כולל לטיפול בבעיות בתחום הרגש. בתוך הטיפול הרגשי נכללים טיפולים פסיכולוגיים, פסיכודרמה, תרפיה באמנות, בהבעה ויצירה, טיפול באמצעות בעלי חיים ועוד. על פי רוב השם "טיפול רגשי" נקשר לטיפול בילדים. בעבר היה נהוג לשלוח ילדים עם בעיות רגשיות לפסיכולוג. לעתים קרובות הדבר נעשה בניגוד לרצונם, עורר בהם תחושות שהם "פגומים", "מקולקלים", שמשהו בהם לא בסדר, בין היתר מתוך הסטיגמה הרווחת עד עצם היום הזה על הטיפול הפסיכולוגי. טיפול רגשי לילדים מהווה מסגרת רחבה יותר שבה אנו יכולים להתאים את הטיפול המתאים לילד ולעשות זאת מבלי שיחוש שהוא "מטופל".

בטיפול רגשי ישנו מפגש בין הילד למטפל, שמטרתו ליצור שינוי ברגשות, במחשבות ובהתנהגות של הילד. בתרפיה בהבעה ויצירה המטפל משתמש בדרכים "עוקפות מלל" כגון משחק, יצירה, תנועה, דרמה ומוזיקה. בטיפול מתפתח קשר בין המטפל לילד המטופל ונוצר אמון שמאפשר לילד לבטא את תחושותיו ורגשותיו בחופשיות.

 

מתי כדאי להפנות ילד לטיפול רגשי?

בניגוד למבוגרים, ילדים אינם מביעים על פי רוב רצון להגיע לטיפול, ועל הוריהם להחליט עבורם אם יקבלו טיפול או לא. ההחלטה אם לשלוח את ילדכם לטיפול רגשי היא קשה ולעתים מעוררת מצוקה בפני עצמה. הסיבות להפניית ילד לטיפול רגשי לילדים הן מגוונות, אך ניתן למנות כמה קריטריונים שכדאי להתייחס אליהם. המשותף לכולם הוא שמדובר בהתנהגויות המבטאות מצוקה רגשית:

  • התנהגות עצבנית או אלימה
  • חוסר וויסות רגשי
  • התנהגות שאינה תואמת לסביבה, לסיטואציה או לגיל (ילדותית מדי או בוגרת מדי)
  • קשיים חברתיים, קשיים לימודיים, שינויים בדפוסי האכילה והשינה ועוד

 

המשחק ככלי טיפולי

ערכו הרב של המשחק ככלי התפתחותי קריטי אובחנה על ידי מטפלים רבים. הפסיכיאטר והפסיכואנליטיקאי הנודע דונלד ויניקוט הדגיש את חשיבות המשחק לילדים, בהבעת רגשותיהם במרחב הפוטנציאלי שבין הדמיון למציאות ובהבנת גבולותיהם. לילדים קל יותר לתקשר באמצעות משחק מאשר במילים, וגם קל להם ליצור קשר מהיר עם האחר באמצעותו. בעזרת המשחק הילד יכול לשתף את המטפל בחוויות, התנסויות ורגשות, והמטפל יכול לתמוך בו ולסייע לו. הטיפול במשחק מעודד יצירתיות, מעורבות פעילה וביטוי עצמי אותנטי. במשחק, בניגוד לחשיבה הרציונלית, כל הרגשות – כולל  כעס, פחד, אשמה וקנאה – לגיטימיים. המשחק הוא שטח מפורז, אזור חופשי מביקורת, שבו הילד יכול להתנסות בלי לפחד מכישלון.

 

פסיכודרמה

פסיכודרמה היא אחד הכלים האפקטיביים ביותר לטיפול רגשי. בטיפול פסיכודרמה אנו ממחיזים סיטואציות מחיי היומיום של המטופל במסגרת משחקית. בעזרת טכניקות מעולם הדרמה והמשחק כמו חילוף תפקידים מתאפשר לילד המטופל להרחיב את השקפת עולמו, להיפתח לנקודות מבט שונות, לראות את המציאות כפי שהיא נראית בעיני אחרים ולהעשיר את כישוריו ומיומנויותיו.