טיפול פרטני באמצעות פסיכודרמה

פסיכודרמה בטבעה היא תהליך עבודה קבוצתי. יחד עם זאת, ישנם מקרים בהן טיפול פרטני (אחד על אחד) יתאים יותר למטופל.
טיפול פרטני באמצעות פסיכודרמה מיועד לאנשים שעדיין לא חשים ביטחון לבטא את עצמם במסגרת קבוצתית, או לכאלו שזקוקים לעבודה אינטימית יותר ולתשומת לב מלאה. טיפול פרטני זה יכול לשמש כשלב מקדים לעבודה בקבוצה.

 

מה מייחד טיפול פרטני באמצעות פסיכודרמה?

טיפול פרטני בפסיכודרמה, בדומה לטיפול פסיכולוגי קלאסי, מבוסס ברובו על שיחה בין המטפל למטופל. אלא שבטיפול זה נעשה גם שימוש בטכניקות מעולם הפסיכודרמה.

במסגרת טיפול פסיכודרמה המטופל לא רק מספר למטפל על מה שעובר עליו, אלא הוא גם "מביא" לחדר סיטואציות ודמויות משמעותיות בחייו ומנהל איתן דיאלוג בזמן אמת בסיועו של המטפל.
באופן זה יכול המטופל לראות את הדברים מנקודת מבטו של האחר, להיכנס לנעליו, לחוות סיטואציות שקרו או שעתידות להתרחש כאילו הן קורות כרגע – אלא שהפעם הוא זה אשר בונה את הסיטואציה ויש לו יכולת לתקן, לשנות, לומר דברים שלא אמר או לא הספיק להגיד, לכאוב, לכעוס ולהשלים עם מה שקרה או עם מי שבחר להעמיד מולו.
טכניקה זו, הקרויה "חילוף תפקידים", היא אחת הטכניקות הבסיסיות בפסיכודרמה ונעשה בה שימוש רב הן במסגרת טיפול פרטני והן בעבודה קבוצתית.
תפקידו של המטפל בטיפול הוא לתמוך בתהליך: הוא משמש כעד, כשחקן, כבימאי, כהד וכמטפל המסייע למטופל בעיבוד והבנת התהליכים ועולמו הפנימי.

טכניקה חשובה נוספת בה נעשה שימוש קרויה "כפיל". תפקידו של הכפיל הוא להגיד בקול רם מחשבות, רגשות ותחושות אותם מתקשה המטופל לבטא בעצמו.
טכניקה זו מאפשרת למשל לשים על השולחן דברים שהמטופל לא העיז לומר – אולי גם לעצמו, ובאופן זה מקדמת את התהליך צעד אחד קדימה.

טיפול פרטני באמצעות פסיכודרמה מיועד לילדים בני 5 ומעלה, לנוער ולמבוגרים.

משך כל טיפול הוא שעה והוא מתקיים בקליניקה פרטית בת"א פעם בשבוע או יותר, בהתאם לצרכי המטופל.
לחצו כאן לקריאה נוספת בדבר טיפול פרטני בפסיכודרמה לילדים
לחצו כאן לקריאה נוספת בדבר טיפול פרטני בפסיכודרמה למתבגרים
לחצו כאן לקריאה נוספת בדבר טיפול פרטני בפסיכודרמה למבוגרים